پروژه اکسیژن دانشگاه MIT

پروژه اکسیژن دانشگاه MIT

۱۴ آبان ۱۳۹۸ | ۱۰:۲۸ رویدادهای علمی و پژوهشی
تعداد بازدید:۱۳۲۶
MIT PROJECT OXYGEN (PERVASIVE, HUMAN-CENTERED COMPUTING)
پروژه اکسیژن دانشگاه MIT

پروژه اکسیژن دانشگاه MIT ، پروژه ای مبتنی بر محاسبات فراگیر و بر مبنای انسان می باشد که زیر نظر آزمایشگاه هوش مصنوعی و علوم کامپیوتر دانشگاه MIT در حال انجام است. این پروژه در نظر دارد ارتباطات و محاسبات فراوان را بصورت فراگیر وآزاد مانند هوا بطور طبیعی در زندگی انسان ها وارد نماید.

qشرکای پروژه: Acer ، HP ، Nokia ،...

qحامی پروژه:  اداره تکنولوژی و پردازش اطلاعات آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی آمریکا (DARPA).

چشم انداز:

      برای حدود 50 سال است که محاسبات بر مرکزیت ماشین است نه مردم. ما در خدمت کامپیوترها هستیم و آنها را ناز پرورده در اتاق هایی با تهویه مطبوع قرارداده یا آنها را با خودمان به این طرف یا آن طرف حمل می کنیم. ادعا می شود که این تجهیزات هستند که به ما کمک می کنند ولی در حقیقت این آنها هستند که به ما فشار وارد می کنند تا به آنها خدمت کنیم. کامپیوترها ما را مجبور نموده اند که با زبان آنها با آنها صحبت کنیم، با صفحه کلید یا موس با آنها کار کنیم.

حقیقت مجازی ( virtual reality ) تنها، موضوع را بدتر نموده است. با این وضع کامپیوترها به سادگی در خدمت ما نیستند و بلکه ما موظف هستیم در حقیقتی که آنها ایجاد کرده اند زندگی کنیم. در آینده محاسبات انسان محور خواهد بود و تکنولوژی مانند هوا همه جا خواهد بود و دیگر نیازی نخواهد بود تا ما تجهیزات را به دنبال خود به این طرف و آن طرف ببریم، تجهیزات خود پیکربند خواهند شد و دیگر مجبور نخواهیم بود چیزی را تایپ کنیم یا روی دکمه ای کلیک نماییم، تجهیزات بطور کاملا طبیعی با استفاده از صوت و حرکات بدن،  منظور و مقصود ما را می فهمند، ما بطور شفاهی به آنها دستور می دهیم مثلا  نامه را به فردی بفرستند، نامه ای را پرینت کنند یا تصویری را نمایش دهند و....

چالش ها:

برای پشتیبانی فعالیت های بسیار پویا و متنوع انسانی، سیستم اکسیژن باید چالش های تکنیکی زیادی را حل کند لذا باید :
1.  فراگیر و همه جا باشد و از هر نقطه ای به اطلاعات باید دسترسی داشته باشیم.
2. پنهان باشد و در حالیکه دیده نمی شود فعالیت های ما را حس کند و متقابلا پاسخگوی نیازهای ما باشد.
3. قابل تطبیق باشد و متناسب با نیازها و شرایط ما کار کند (مثلا در صورت تغییر نور یا دمای محیط بتواند کارایی خود را حفظ نماید.
4. مانع حرکت آزادانه کاربر نباشد و اگر کاربر از نقطه ای به نقطه دیگر رفت بتواند او را دنبال و کار را ادامه دهد.
5. قدرتمند و کارا باشد بطوری که محدودیت های تحمیلی نظیر توان و پهنای باند مورد نیاز کاربر را بتواند تامین کند.
6. همیشه فعال و در خدمت باشد بطوری که هرگز خاموش نشود و هرگز کارش متوقف نگردد.

راهکارها :

پروژه اکسیژن محاسبات انسان محور و فراگیر را با ترکیب تکنولوژی های گوناگون فراهم می آورد. تکنولوژی های گفتاری و بینایی،  ما را قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر با سهولت تمام می نمایند، تکنولوژی های نرم افزاری، شبکه ای و تجهیزات گوناگون بطور چشمگیری کاربران را در منزل، محیط کار یا حین حرکت برخوردار از تکنولوژی می کنند.

معماری بکار رفته در آنها بصورت زیر است:

E21sü  : دستگاه های محاسباتی را گویند که یک فضای هوشمند را در ادارات، منازل و در ماشین ها ایجاد نموده تا بتوانند پارامترهای گوناگون را حس و عکس العمل مناسب را نشان دهند نظیر: دوربین ها، میکروفن ها و نمایشگرها و...                                           

H21sü: تجهیزات دستی را گویند که از پروتکل های گوناگون پشتیبانی نموده و سبب ایجاد نقطه های دسترسی متحرک   می شوند و به ما برای برقراری ارتباط در هرجایی که هستیم کمک می کنند نظیر: تلفن همراه، beeper ، رادیو و...

N21ü:  شبکه خود پیکربند دینامیکی را گویند که به ماشین های ما کمک می کنند تا مکان یکدیگر را پیدا نموده و به ما سرویس های لازم را ارایه دهند تا یک ارتباط نقطه به نقطه خوبی در ساختمان ها و ادارات داشته باشیم.

 :O21s  üنرم افزار ها را گویند که خود را بر وفق تغییرات محیطی یا نیازهای کاربران تطبیق می دهند و به ما کمک می کنند آنچه را که می خواهیم انجام دهیم نظیر اینکه خود را بروز رسانی کرده، صفحه واژه پردازی را که نیاز داریم آورده و ...

در این لینک فایل های کامل ویدیویی و پاور پوینت پیوست شده که نمونه هایی عملی از سیستم های طراحی شده به معرض نمایش گذاشته شده است.

 

گردآوری و ترجمه: محمد احسانی

منبع: http://oxygen.csail.mit.edu/Overview.html  


لینک دانلود فایل

نظر شما :