تاثیر چاپگرهای سه بعدی در متحول شدن تولید و تحویل

کاربرد چاپگرهای سه بعدی در تجارت الکترونیک آمازون

۲۰ آبان ۱۳۹۸ | ۱۳:۴۷ رویدادهای علمی و پژوهشی
تعداد بازدید:۷۵۷
کاربرد چاپگرهای سه بعدی در تجارت الکترونیک آمازون
کاربرد چاپگرهای سه بعدی در تجارت الکترونیک آمازون

چاپ سه بعدی

چاپ سه بعدی (یا تولید افزودنی)، لجستیک را از طریق اضافه نمودن تنوع به راهبردهای تولید دچار اختلال می کند. بعضی شرکت ها ممکن است ساخت سنتی خود را متوقف نمایند، اما عمدتا چاپ سه بعدی را با روش های تولید انبوه ترکیب خواهند نمود. با اهرم قراردادن این تغییر، ارائه دهندگان خدمات لجستیک نوآورانه می توانند شبکه های تولید پیچیده و ترکیبی را هماهنگ نمایند، همانگونه که شبکه چاپگر های سه بعدی را برای ارائه خدمات جدید لجستیک بکار می گیرند.

 

پیشرفت های کلیدی و پیامدها

چاپ سه بعدی هم اکنون یک فناوری قابل اعتماد در بخش مراقبت های سلامتی برای چاپ ابزارهای پزشکی و پروتزهای بهینه شده، به همین ترتیب در بخش هواپیمایی برای تولید اجزای هواپیما شده است. اگرچه فناوری های تولیدی مرسوم با چاپ سه بعدی جایگزین نخواهند شد، در بخش هایی که به کار گرفته شده است (نظیر تولید بخش های مجزا) به طرز قابل ملاحظه ای بر ترافیک و برخی از خدمات لجستیک تاثیر گذاشته است. 

  • شبکه های لجستیک منطقه ای  به دلیل تعداد درحال رشد راهبردهای تولید و تغییر از زنجیره های تامین و پخش جهانی/ بین قاره ای به محلی/  منطقه ای بسیار پیچیده شده است. درجه استفاده از چاپ سه بعدی برای صنایع ( از جایگزینی کامل تا استفاده در بخش های منتخب) متفاوت بوده، آن را برای ارزیابی دقیق تاثیر آن بر راهبرد، طرح ریزی و اجرای زنجیره تامین یک شرکت ضروری می نماید.
  • خدمات چاپ سه بعدی B2B  می تواند سرویس های لجستیکی جدید را به ویژه در زنجیره های تامین بعد از بازار (انبار داری و پخش در قسمت های مجزا) توانمند نماید. به جای مدیریت چند گانه انبارهای مملو از قسمت های مجزایی که اغلب به ندرت سفارشی دریافت می کنند، ارائه دهندگان خدمات لجستیک می توانند یک زیرساخت چاپ سه بعدی جهانی راه اندازی نموده که با نرم افزار بانک اطلاعاتی مدل های دیجیتالی در کنار هم قرار بگیرند. سپس قسمت های مجزا می توانند تنها براساس تقاضا در نزدیک ترین تسهیلات چاپ سه بعدی (مثل هاب یا فرودگاه) چاپ شده و در مکان مورد نظر تحویل گردد. این امر زمان های اضافه را کاهش و هزینه های موجودی را قطع خواهد نمود.
  • ابر شخصی سازی می تواند بوسیله تعویق سفارش ها توسط ارائه دهندگان خدمات لجستیک که مراکز پخش محلی انها بوسیله چاپگر های سه بعدی تجهیز شده، شتاب بگیرد. تنظیم نهایی کالاها می تواند از طریق چاپ سه بعدی براساس تقاضا، کوتاه شدن زمان های سربار برای محصولات سفارشی شده ( مانند یک طرح شخصی سازی شده یا اضافه کردن نام بر روی محصول ) محقق گردد.

فرصت های کلیدی

  •  ارائه دهندگان خدمات لجستیک می توانند هماهنگ کننده زنجیره های تامین پیچیده و تفکیک شده برای مواد اولیه و محصول نهایی شوند.
  • چاپ سه بعدی بخش های جدید و فرصت های خلق ارزش به بازار (مثل انبارهای دیجیتال، فراهم نمودن خدمات قابل اعتماد از میزبانی و تبادل داده های سه بعدی) اضافه می نماید.
  • کاهش زمان و هزینه های حمل و نقل از طریق نزدیک تر نمودن محصولات به نقطه مصرف

چالش های کلیدی

  • محدودیت در مواد اولیه و سرعت چاپ سه بعدی می تواند انطباق کامل با این فناوری را به تاخیر بیندازد.
  • نویسندگان الگوهای طراحی دیجیتال می توانند هدف هکرها قرارگرفته و متحمل نقض کپی رایت شوند.
  • نیاز به حل مسائل قابلیت اطمینان در موارد نقص در تولیدات چاپ سه بعدی است.

آمازون مفهومی از کامیونت توزیع مجهز به چاپ سه بعدی را برای تحویل سریع تر به مصرف کننده به ثبت رسانده است. هنگامی که یک خریدار سفارش محصولی به آمازون می دهد به نزدیک ترین کامیونت اطلاع رسانی می شود تا آن محصول را به صورت سه بعدی چاپ و به مصرف کننده، به صورتی کارآمد و بدون نیاز به انبار و ذخیره سازی،  تحویل نماید.

 

گردآوری و ترجمه:

صالح آچاک                                                                                                                                                                        Trend Research-DHL :منبع


نظر شما :